PENTAR

PRODUCENT NARZĘDZI ŚCIERNYCH

Wyszukiwarka

Podłoża

Papier występuje w różnych gramaturach oznaczanych zgodnie z poniższą tabelką:

Gramatura papieru podłożowego ma związek z wytrzymałością na rozrywanie i decyduje o jego zastosowaniu: ręcznym lub maszynowym.Narzędzia o podłożu papierowym używa się głównie do ręcznej i maszynowej obróbki drewna, materiałów drewnopodobnych, lakierów, farb, szpachli, tworzyw sztucznych, itp.

Tkaniny – najczęściej są to naturalne bawełniane lub sztuczne poliestrowe płótna oznaczane zgodnie z poniższą tabelką:

Podłoża z tkanin bawełnianych (J, JF, X oraz XF) odznaczają się dużą elastycznością w wyniku czego możliwe jest dostosowywanie się ich do konturów materiału obrabianego. Znajdują zastosowanie w obróbce ręcznej i maszynowej metali, drewna, szkła, gumy i tworzywa sztucznych.

Podłoża z tkanin sztucznych (poliester Y) mają bardzo dużą wytrzymałością na rozrywanie i dlatego mogą być stosowane w procesach obróbki gdzie występują duże naciski podczas szlifowania. Mają głównie zastosowanie w obróbce maszynowej: metali, szkła, tworzyw sztucznych, drewna i materiałów drewnopodobnych. Mogą być wykorzystywane w operacjach szlifierskich z udziałem środków chłodzących i smarnych.

Włóknina to podłoże odporne na rozrywanie i jest stosowana do szlifowania ręcznego. Używana jest do scierania i polerowania złącz, zaokraglonych elementow, wglebien oraz trudno dostępnych miejsc.

Fibra występuje tylko w postaci krążków i ma zastosowanie w przemysle metalowym.